Opinie o Nas
Jak usunąć kamień na zębach

Jak usunąć kamień na zębach

Jak usunąć kamień na zębach

W tym artykule poruszymy bardzo wstydliwy temat, jakim jest kamień na zębach. Dowiecie się w nim czym jest kamień nazębny, co go powoduje, jak sobie z nim poradzić oraz co najważniejsze: jak sprawić by nie pojawił się znowu. Zapraszamy do lektury!

Kamień nazębny to nic innego jak płytka bakteryjna o żółtym kolorze. Zazwyczaj gromadzi się on w okolicach dziąseł, jednak przy permanentnym braku higieny może on pokryć całe zęby, łącznie ze szczelinami pomiędzy nimi. Niezależenie od tego jak dużo kamienia mamy na zębach, to zawsze jest on nieestetyczny, a także szkodliwy dla naszego zdrowia!

Kamień nazębny przyczyny

Podstawową przyczyną powstania kamienia na zębach jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Oczywiście pojawieniu się kamienia sprzyjają takie produkty jak kawa, czarna herbata, tytoń, ale także zbyt mocno zakwaszona żywność, produkty rafinowane oraz produkty bogate w cukry proste. Jednak niezależnie od diety, jedynym sposobem na walkę z kamieniem jest codzienna higiena jamy ustnej.

Naturalne sposoby na pozbycie się kamienia na zębach

Jak wspomnieliśmy wcześniej kamień na zębach nie tylko wygląda nieestetycznie, ale także jest szkodliwy dla naszego zdrowia! Zbyt duże nagromadzenie płytki bakteryjnej nie tylko odpowiada za przykry zapach z ust, ale prowadzi także do infekcji bakteryjnej dziąseł! Aby temu zapobiec można do swojej diety dodać:
- surowe warzywa i owoce,
- sezam,
- stewię.

Dodanie do swojej diety tych trzech powyższych produktów znacznie spowolni rozwój kamienia, jednak niestety to za mało. Nawet najlepsza dieta nie obroni nas przed tą przykrą dolegliwością. 
Żeby skutecznie uchronić się przed kamieniem na zębach, należy szczotkować zęby po każdym posiłku przez minimum 2 minuty. Podczas szczotkowania trzeba pamiętać, żeby dokładnie wyczyścić przestrzeń w której zęby stykają się z dziąsłami oraz szczeliny pomiędzy zębami.
W celu zachowania optymalnej higieny w jamie ustnej warto stosować szczotki renomowanych producentów, które dzięki odpowiedniej twardości włosia doskonale radzą sobie z usuwaniem kamienia w jego początkowym stadium. Przykładem takiej szczoteczki jest na przykład szczoteczka elektryczna Oral-B Vitality 3D, która dzięki odpowiedniej główce usuwa znacznie więcej płytki bakteryjnej niż inne szczoteczki elektryczne.

Oprócz dokładnego i częstego mycia zębów, warto także stosować odpowiedni płyn do płukania ust. Warto poszukać w sklepie ze zdrową żywnością płynu do płukania ust na bazie oleju słonecznikowego, który był stosowany już w starożytnym systemie medycyny indyjskiej o nazwie Ajurweda. Taki płyn nie tylko łagodzi podrażnienia i stany zapalne w jamie ustnej, ale także wypłukuje z niej toksyny.

Jak więc sami widzicie, nawet trzymanie ścisłej diety nie uchroni nas przed pojawieniem się kamienia na zębach. Jedyny sposób to profilaktyka, polegająca na częstym i dokładnym myciu zębów, którą można połączyć z odpowiednim płynem do płukania ust. Jednak w przypadku posiadania bardzo dużej ilości kamienia, konieczna jest wizyta u dentysty. Podczas specjalnego zabiegu, kamień usuwany jest za pomocą substancji ścierającej, która pod wpływem wysokiego ciśnienia ściera płytkę bakteryjną z zębów. Czas trwania takiego zabiegu to około 30 minut, a jego cena waha się od 60 do 100zł. Jest to zabieg jednorazowy, podczas którego kamień jest w zupełności usuwany. Warto dodać że zabieg jest zupełnie bezbolesny i nie wymaga podania znieczulenia.

powrót do góry