Opinie o Nas
Pogonofobia - strach przed brodą

Pogonofobia - strach przed brodą

Ludzie boją się wielu rzeczy. Wiele osób boi się wysokości lub nocnego spaceru po ciemnym lesie. Są też osoby które boją się pająków, psów czy ciemnych pomieszczeń. Ale czy wiedzieliście że są wśród nas osoby, które odczuwają także lęk przed zarostem? I to nie jest żart, tylko poważna choroba, która fachowo nazywa się pogonofobią. Co ciekawe, jest to problem dość mało znany w Polsce, dlatego dziś chcemy opowiedzieć Wam o nim kilka słów.

Jak większość nazw słowo pogonofobia pochodzi z języka greckiego i jest połączeniem słowa pogono (πώγων), czyli brody oraz phobos (φόβος) czyli strachu. Więc w dosłownym tłumaczeniu pogonofobia, jest to po prostu strach przed brodą. Niestety, w Polsce temat ten nie jest dobrze opisany i udokumentowany, ponieważ jest to choroba, na którą choruje jedynie niewielki odsetek ludzi. Nie zmienia to jednak faktu, że broda w znacznym stopniu kreuje nasz wizerunek co jest szczególnie ważne w niektórych zawodach.

Broda towarzyszyła ludzkości od zawsze. Raz była uważana za symbol męstwa i mądrości, by po kilku wiekach utożsamiana była z barbarzyństwem i zacofaniem. Tak jak kiedyś, tak również i teraz broda bezpośrednio wpływa na nasz wizerunek oraz na sposób w jaki postrzegają nas ludzie.

Czy widzieliście kiedyś zachodniego prezydenta, premiera, posła czy chociażby dziennikarza, który nosiłby zarost? Raczej mało prawdopodobne. W obecnych czasach noszenie brody sprawia, że ludzie patrzą na nas nieufnie i mają do nas mniejsze zaufanie. Być może wynika to z faktu, że broda nadaje mężczyźnie surowszy wyraz twarzy oraz ukrywa część ruchów mimicznych na skutek czego nasi odbiorcy nie potrafią podświadomie poprawnie zinterpretować naszych intencji.

Oczywiście znajdą się osoby, które się z nami nie zgodzą i powiedzą że człowieka nie ocenia się po fryzurze, brodzie, kolczykach czy tatuażach i będą mieć absolutną rację. Możesz być naprawdę fajnym gościem, ale dopóki ktoś Cię nie pozna będzie oceniał Cię instynktownie, poprzez pryzmat Twojego wizerunku. Dlatego jeżeli jesteś prawnikiem, dziennikarzem, przedstawicielem handlowym, kierownikiem lub wykonujesz inny zawód, w którym masz kontakt z klientem i który bazuje na zaufaniu, powinieneś jednak zrezygnować z brody. A skoro już jesteśmy przy goleniu brody, być może zainteresuje Cię artykuł jak golić zarost oraz jaką maszynkę do golenia wybrać.

powrót do góry