Opinie o Nas
King Camp Gillette

King Camp Gillette

Nazwa Gillette zapewne znana jest większości osób. Słyszymy ją z telewizora, z radia, a także widzimy w reklamach czy artykułach. Czy jednak kiedykolwiek zastanawialiście się co tak naprawdę oznacza ta nazwa? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w tym artykule! 

Gillette, a konkretniej King Camp Gillete urodził się 5 stycznia 1855 roku w Fond du Lac, które znajduje się we wschodniej części stanu Wisconsin w Stanach Zjednoczonych. Ojcem Kinga był George Wolcott, który pracował jako pracownik urzędu patentowego, co najprawdopodobniej ukształtowało ścieżkę kariery Kinga. Już jako młody chłopiec, King słuchał opowieści o wynalazkach z którymi na co dzień stykał się jego ojciec i sam marzył o wymyśleniu czegoś innowacyjnego.

Jednak życie bywa przewrotne i na skutek pożaru domu, młody King w wieku 17 lat musiał porzucić edukację i zająć się handlem obwoźnym. W przerwach pomiędzy pracą, Gillette cały czas zastanawiał się nad wynalazkiem który odmieniłby świat i stan jego konta w banku. Udało mu się nawet opatentować kilka mniejszych wynalazków, jednak nie przyniosły one spodziewanego sukcesu.

Przełom nastąpił po jego 40 urodzinach, kiedy to wymyślił prostą i tanią żyletkę do golenia. Okazało się jednak że żadna firma nie jest w stanie wyprodukować na masową skalę żyletek według założeń Kinga – był to rok 1895. Jednak Gillete dalej wierzył w swój pomysł i po pięciu latach poznał inżyniera Williama Nickersona, z którym rok później za 5000 dolarów otworzył firmę American Safety Razor Company, która zbudowała pierwszą maszynę do produkcji żyletek. W kolejnym roku firma zmieniła nazwę na Gillette Safety Razor Company, a produkcja seryjna rozpoczęła się 2 lata później czyli w 1903 roku. Rok ten był dla 48 letniego Kinga bardzo ciężkim okresem. W ciągu jednego roku stracił Ojca, a biznes jego życia zakończył się sprzedażą na poziomie 53 maszynek i wizją rychłego bankructwa.

Jednak King Camp Gillette był człowiekiem o silnym charakterze, który zawsze stawiał czoło przeciwnościom losu i tak było również w tym przypadku. Dzięki zmobilizowaniu wszystkich sił, w roku 1904 sprzedano około 100 000 sztuk maszynek.

Na chwilę obecną, pomimo upływu 112 lat założenia firmy dalej są takie same, czyli produkcja maszynek które zużywają się po kilku razach, ale za to są w niskiej, dostępnej dla każdego cenie.

powrót do góry