Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Czy ADHD mija z wiekiem? Co na to nauka?

2025-02-03 Czy ADHD mija z wiekiem


ADHD przede wszystkim jest kojarzone z wiekiem dziecięcym. Wiele osób jest przekonanych, że dzieci z tym zaburzeniem dorastają i z wiekiem ono mija. Czy faktycznie tak jest? Poniżej odpowiadamy. 

Fakty na temat ADHD — diagnoza u dzieci i dorosłych

Według szacunków ADHD jest diagnozowane u 8% dzieci w wieku szkolnym. Mówimy tutaj tylko o przypadkach zdiagnozowanych — można z dużą dozą prawdopodobieństwa założyć, że wiele osób nie jest ujętych w tej statystyce. W końcu nie u wszystkich zaburzenie to jest diagnozowane, zwłaszcza że czasem objawy są niejednoznacznie, przez co nie wzbudzają podejrzeń u rodziców i nauczycieli w szkole. 

8% populacji naszego kraju to ogromna liczba ludzi. Warto więc się zastanowić, co się z nimi dzieje, gdy dorastają — wchodzą w nowe role społeczne, podejmują pracę. Pomocne w tej odpowiedzi będą wyniki badań na temat przebiegu ADHD na przestrzeni życia. Nauka jednoznacznie mówi, że zaburzenie to nie mija z wiekiem.

ADHD — co się dzieje, gdy pacjent dorasta

Raczej nie spotykamy na ulicy zbyt często osób, które bez przerwy wierciłyby się bez celu i ciągle zagadywały przechodniów. Tak właśnie mogłyby się zachowywać dzieci z ADHD. Gdy osoba z tym zaburzeniem neurorozwojowym dorasta, objawy ewoluują — często ma miejsce tzw. internalizacja objawów. Czyli tłumienie wewnątrz pewnych odruchów i niemożność wyładowania napięcia. 

Zjawisko internalizacji objawów ma niekiedy negatywne konsekwencje dla zdrowia danej osoby. Fakt, że pacjent doświadcza wewnątrz wszelkich manifestacji ADHD sprawia, że z czasem może to prowadzić do pojawienia się innych problemów zdrowotnych — takich jak zaburzenia lękowe, zaburzenia osobowości, problemy z odżywianiem, bezsenność i kilka innych przypadłości o podłożu psychicznym. 

Rosnąca świadomość na temat tego zaburzenia sprawia, że coraz więcej osób stara się zrozumieć swoje objawy, które mogą sugerować ADHD. Widać też, że specjaliści mają coraz większą wiedzę w zakresie terapii zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. 

Najlepszym tego dowodem jest stale rosnąca liczba portali internetowych, które skupiają się na pomocy osobom dotkniętym tym zaburzeniem — dobrym przykładem tego typu miejsc w polskim internecie jest strona Psychologwnecie.pl. Każdego miesiąca jest tam publikowanych wiele materiałów poświęconych temu zaburzeniu. 

Gdzie dorosłe osoby z ADHD mogą szukać pomocy?

Jako że podstawowym narzędziem leczenia ADHD jest farmakoterapia, każda osoba podejrzewająca u siebie to zaburzenie, powinna zacząć od diagnozy. Może zostać ona przeprowadzona w ośrodkach zdrowia psychicznego, które oferują wsparcie osobom z ADHD. Również psychiatra lub neurolog może skierować daną osobę na badanie. Niestety terminy na NFZ są odległe i w większości przypadków trzeba szukać pomocy komercyjnej. 

Czy  ADHD mija z wiekiem? (podsumowujemy odpowiedź)

Jak udało nam się to pokazać, ADHD jest zaburzeniem, które towarzyszy osobom przez całe ich życie. Na przestrzeni lat, gdy pacjent dorasta, objawy przyjmują nieco inną postać. Zaczynają odgrywać większą rolę w przeżyciach wewnętrznych danej osoby. Aby skutecznie z nimi sobie radzić, warto sięgnąć po pomoc specjalistyczną w ośrodku, który specjalizuje się w terapii tego zaburzenia. 

Artykuł sponsorowany

Redakcja strefagolenia.pl

Nasz zespół redakcyjny z pasją zgłębia tematy mody, urody i zdrowia, z myślą o nowoczesnych mężczyznach. Dzielimy się praktycznymi poradami i inspiracjami, aby codzienna pielęgnacja i styl stały się prostsze i przyjemniejsze.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Czy ADHD mija z wiekiem
Czy ADHD mija z wiekiem
Czy ADHD mija z wiekiem

Jesteś zainteresowany reklamą?